Το έθιμο της κυρα Σαρακοστής με τους μαθητές του Α’1

Οι μαθητές του Α΄1 τμήματος τηρώντας το έθιμο, χωρίστηκαν σε ομάδες και έφτιαξαν την κυρά Σαρακοστή με αλεύρι, νερό και αλάτι. Συνοδοιπόροι των μαθητών σε αυτή την δράση ήταν οι εκπαιδευτικοί Γκιμπιρίτη Εύα, Πετράκη Μαρία, Εμμανουηλίδου Γεωργία και Σκανδαλάκη Χαρά.

Αφού συζητήσαμε για τη σημασία του εθίμου, τη συσχέτισή του με τη γιορτή του Πάσχα και την έναρξη της νηστείας, διαβάσαμε τη συνταγή. Ακολουθώντας τις οδηγίες εκτέλεσης, προσθέσαμε τα υλικά και έπειτα ζυμώσαμε και πλάσαμε το ζυμάρι.

Μάλιστα, η κάθε ομάδα έφτιαξε τη δική της κυρά Σαρακοστή και αφού την στόλισε με αποξηραμένα γαρίφαλλα (μοσχοκάρφι), ψήσαμε τις δημιουργίες μας.

Η συνεργασία, η επιδεξιότητα και η δημιουργικότητα των ομάδων ήταν παραπάνω από εμφανής, ενώ το αποτέλεσμα μας ενθουσίασε όλους!