Επίσκεψη Γ1 στη Βιβλιοθήκη μας

Την Πέμπτη 25 Φεβρουαρίου είχα τη χαρά να υποδεχθώ το τμήμα Γ1 στο νεοσύστατο χώρο της βιβλιοθήκης του σχολείου μας. Οι μικροί μας μαθητές συνοδευόμενοι από την εκπαιδευτικό της τάξης κ. Λακιού Βικτωρία πραγματοποίησαν την πρώτη τους επίσκεψη στη βιβλιοθήκη μας, με σκοπό να γνωρίσουν το νέο χώρο που με αγωνία έβλεπαν να ετοιμάζεται τους τελευταίους μήνες, να επιστρέψουν αυτοπροσώπως τα πρώτα βιβλία που διάβασαν, αλλά και να μου προσφέρουν τα πρωτότυπα δώρα που οι ίδιοι δημιούργησαν εμπνευσμένοι από το μαγικό κόσμο του βιβλίου. Περιηγήθηκαν στο χώρο, άκουσαν με μεγάλη προσοχή τους κανόνες λειτουργίας και τους όρους δανεισμού της βιβλιοθήκης, ενημερώθηκαν για τον τρόπο οργάνωσης και αρχειοθέτησης των βιβλίων και φυσικά δεσμεύτηκαν να είναι απόλυτα συνεπείς στο ρόλο τους ως μέλη της βιβλιοθήκης μας. Ενθουσιάστηκαν με την παρουσίαση του χώρου ως σημείο συνάντησης για ανάγνωση και σχολιασμό βιβλίων, εκπόνηση συνεργατικών εργασιών, προβολών και εργαστηριακών σεμιναρίων με θεματολογία προσαρμοσμένη στα γούστα και στις ανάγκες τους. Παρούσα σε αυτή τη συνάντησή μας ήταν φυσικά και η μασκότ της βιβλιοθήκης μας, Κέητ η κάμπια, που θα μας συντροφεύει στα μαγευτικά μας ταξίδια στη γνώση! Φεύγοντας ανανεώσαμε το ραντεβού μας για την επόμενη συνάντηση με ένα θέμα … έκπληξη! Σας ευχαριστώ για την ευγένεια, το σεβασμό και τη γενναιοδωρία! Ανυπομονώ για την επόμενη επίσκεψή σας!
Πετράκη Μαρία Εκπ/κος Αγγλικής Γλώσσας Υπεύθυνη Σχολικής Βιβλιοθήκης